ŞEHİR BAHÇECİLİĞİNDE GERÇEK BİR PATRON GİBİ NASIL USTALAŞIRSINIZ

“Bahçecilik” yanıltıcı bir sözcük olabilir. Öncelikle bahçede yapılması gereken bir şeyi ima ediyor ki bu da bizim gibi apartmanlarda, kent konutlarında veya banliyö teraslarında yaşayan milyonlarca kişi için biraz rahatsız edici.

İkincisi bahçeciliğin sıkıcı, anlamsız ve pahalı bir meşgale olduğunu düşünen çoğu insanda negatif duyguları tetikliyor. Size, bahçeciliğin yaşadığınız yeri ve düşünce tarzınızı değiştirmenize nasıl yardımcı olacağını göstererek bu inançları gömmek için buradayız.

ŞEHİR BAHÇECİLİĞİ NEDİR?

Şehir bahçeciliğini, şehirdeki bir evde bir şeyler yetiştirmek olarak tarif etmek çok basit olurdu. Şehirlerde bahçesi olan bir sürü ev varken köylerde ve banliyölerde bahçesi olmayan epey ev de var. Şehir bahçeciliği daha çok bir ruh hali, bir alanın sizin için çalışmasını sağlama yöntemi.

Bu kavram genelde bir alanı yeşil bir şeye dönüştürmek için etrafınızdaki şeyleri kullanmakla ilgilidir. Üstelik ille de açık hava olmasına gerek yok. Şehir bahçeciliği doğal ışığı olan her yerde, pencere pervasında, verandada ve hatta koridorda bile olabilir. Asıl konu, geleneksel bahçe ortamından uzakta bir şeyler yetiştiriyor olmanız.

YETİŞTİRİCİLİĞİ ÖĞRENMEK

Bahçeciliğin daha başlamadan önünü kesecek bir şey de en başta kötü deneyim yaşamaktır. Bir şeyler yetiştirmek zor değil (doğa bunu milyonlarca yıldır yapıyor) ancak nasıl, ne zaman ve nerede yetiştireceğiniz konusu pratik ister.

Filizlerinizin birkaç hafta sonra sararıp solduğunu görmek cesaret kırıcı olabilir ama tekniğinizi seçerken beklentilerinizi yönetmeyi öğrenmek gerçekten de işe yarıyor. İhtiyacınız olandan fazlasını dikmek de öyle!

Bitki yetiştirmenin güzel yanlarından biri de deneyimlerinizden nasıl hızlı ders çıkardığınız. Şehir bahçeciliğinin gurusu olan Alfie Nickerson ile birlikte çalışarak insanları bahçeciliğe yönlendirdik. Siz de ilham olması açısından kendisinin Timberland Collective için bizimle birlikte yaptığı videoları ve düşüncelerini takip edebilirsiniz.

İLHAM ALIN– DÜNYA KADAR PARA ÖDEMENİZ GEREKMEZ

Şehir bahçeciliğinin en cazip yanlarından biri de sıkıcı, sönük bir alanı kendi eseriniz diye adlandırmaktan gurur duyacağınız güzel ve canlı bir şeye dönüştürebilmek. En iyisi de hemen hemen hiç maliyeti olmaması.

Eski eşyaları ileri dönüştürerek çevreye bazı şeyleri geri verebilecek ve çevreye duyarlı bir şehir bahçesi elde edebilirsiniz. Plastik şişe ve yoğurt kaplarından eski bot ve sandıklara kadar bir zamanlar içine (ayaklarınız dahil) bir şeyler koyabildiğiniz neredeyse her şey dikim için kullanılabilir. Tek masrafınız toprak olacak ama süpermarketten veya bahçe merkezinden birkaç kiloluk büyük bir çuval alabilirsiniz. Sonrasında ise sıfır atığa doğru hayli yol kat etmiş olacaksınız.

TIMBERLAND’İN KOLAY İLERİ DÖNÜŞTÜRME KILAVUZU

Sürdürülebilirlik, Timberland için gerçekten önemli ve ileri dönüştürme de üretkenliği yavaşlatmak ve enerji ve atık tasarrufu yapmak bakımından iyi bir yöntem, üstelik eğlenceli de. Başlamadan önce bize ilham vermiş olan birkaç fikri sizinle paylaşmak istedik.

Daha fazlasını okuyun

Dikey bahçecilik, minimum alan kullanımı için çok parlak bir yöntem – temelde raflarda veya istiflenmiş kaplarda, genelde güneye bakan bir duvarda yetiştiricilik. Her katman yine günışığı ve su alıyor ama ayak izi oldukça küçük. Doğal olarak kendi alanlarını doldurduklarından ve böcek ve salyangozların erişmesi biraz daha zorlaştığından özellikle çilekler için muhteşem.

Eğer evinizde eski bir kitaplık veya ayaklı merdiven varsa dikey bahçeniz de var demektir. Elbette hayal gücünüzün kontrolünüzden çıkmasına izin verebilirsiniz – neticede duvar sizin.

Tohumlar şaşırtıcı bir şekilde pahalı olabilir, özellikle de eğer geniş bir çeşitlilik istiyorsanız. Ancak unutmayın ki her yıl binlerce tohumu büyük ihtimalle çöpe atıyorsunuz. Elma, kavun, biber, domates ve küçük meyvelerin hepsi başlangıç için kolay; üstelik her meyvede bir sürü çekirdek olduğundan bazılarının tutma şansını da artırmış oluyorsunuz. Hiçbir zaman meyve alamasanız da her daim muhteşem görünecekler.

Hurma ve zeytin çekirdeği gibi görünüşte zor olan tohumlar bile nemli bir toprağa ekmeniz halinde sürgün verecektir. Yine ne kadar çok olursa o kadar iyi olur – çoğu büyük ihtimalle sürgün ve kök vermeyecek olsa da verecek olanlar on yıllarca ekip biçilebilir ve yaşayabilir.

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR

Yetiştiricilik kolay çünkü doğal bir şekilde gerçekleşiyor demiştik. Bu apaçık iyi bir şey olmasına rağmen aynı durum bahçıvanların ezeli düşmanı olan yabani otlar için de geçerli. Eğer herhangi bir yerde toprak dolu bir kap bırakırsanız (ama özellikle de dışarıya) sporlar, tohumlar ve çekirdekler mucizevi bir şekilde yollarını bulacak ve kaçınılmaz bir şekilde yabani otlar çıkacaktır. Yabani otlar nahoş görünmekle kalmayıp aynı zamanda bitkilerinize ulaşan besinleri hatta ışığı bile emip bitirirler. Ama üzülmeyin – ve kimyasallara başvurmayın.

Şehir bahçeciliğiyle uğraşırken aklınızdan çıkarmamanız gereken anahtar cümle: “damlaya damlaya göl olur”. Yabani otlar söz konusu olduğunda büyümekte olan tüm kaplarınızı her gün kontrol etme ve ekmediğiniz yerde biten her şeyi kökünden sökme alışkanlığı edinmelisiniz. Bazı günler hiç olmayacak bazı günlerse bir avuç dolusu. Ama bu işlemi her yaptığınızda bitkilerinizin serpilmesine yardımcı olacaksınız.

YENİ BİR SİZ

Bitki yetiştirmenin zihin sağlığınıza çok iyi geldiğine şüphe yok. Bahçeciliğin sakinleştirici etkisi sayesinde çok karanlık yerlerden geri gelen insanlar var. İşte sebebi:

Ot yolduğunuzda, budama yaptığınızda, bitkilerinize mükemmel şekiller verdiğinizde zen benzeri bir ruh haline girersiniz. Tam bir konsantrasyon ister ve ilginizi tamamen o alana verirsiniz.

Herhangi bir şeyi beslemek, öz saygıyı iyileştirmek açısından da çok iyi bir yoldur ve bitkiler gerçekten büyümek istediğinden buna onlar da biraz yardımcı olacaktır. En sonunda çabalarınızı gözle görebilmeniz oldukça ümit vericidir ama daima yapılacak iyileştirmelerin ve işlerin olduğunu bilmek, her geçen mevsim başarı duygunuzu kamçılar.

Son olarak eğer dışarı daha çok çıkarsanız faydalı olacaktır. Alacağınız D vitamininin yanı sıra kendinizi saf günışığına maruz bırakarak mevsime bağlı duygu durum bozukluklarını da azaltmış olacaksınız. Meltemler, kuş sesleri ve sinek vızıltıları eşliğinde dışarıda olmak sakin kalmanıza yardımcı olur. Eğer dış mekânınız yoksa bitkilerinizi yetiştirirken pencerede olmanız bile en iyi şekilde işe yarayabilir.

ŞEHİR BAHÇECİLİĞİ HERKESE AÇIK DA OLABİLİR

Herkesin yetiştiriciliğe ayıracak vakti veya odası olmayabilir. Ancak genelde şehir çiftlikleri ve toplumun çiçek, meyve sebze yetiştirmek için ayırdığı başka yeşil alanlar olur. Bu gibi alanlar imkanları az olan yerel halka taze yiyecek götürmek veya genç zihinleri aktif tutmak için ayrılmış olsa da neye ilham veriyor olsun ne şekilde dahil olabileceğinizi sorabilirsiniz – kendinizi gerçekten de buna verebilirsiniz ama ille de kendinizi buna o kadar adamanıza gerek olmaz.

AÇIK HAVADA SICAK VE KURU KALMAK

Bahçecilik ister ekinlerinize bakmak ister rüzgârdan zarar görmüş bir araç gereci onarmak olsun her türlü hava koşulunda dışarı çıkmanız anlamına gelir. Arada bir dışarı adım attığınızda en sevdiğiniz trikoyu giyiyor olabilirsiniz ama sonbaharda ve ilkbaharda (ve elbette İngiliz yazlarında) büyük ihtimalle sugeçirmez bir şeylere ihtiyaç duyarsınız.

Zeminden başlayarak bir çift sugeçirmez bot, su birikintileri ve çamurların içinde ağır adımlarla ilerliyorken ayaklarınızı sıcak ve kuru tutacak. Klasik Timberland Earthkeepers 6-inç bot bu işi halledecek ve size yıllarca hizmet edecek. Linktekiler, daha küçük bir çevresel etki için yeniden değerlendirilmiş kauçuk ve %50 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış Earthkeepers modeli.

Sugeçirmez ceket için kadın ve erkek koleksiyonlarımıza bakabilirsiniz – mevsime göre değişir, bu sayede daima şık ve kuru kalacaksınız.

YARATICI OLUN VE BIRAKIN DOĞA BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN

Şehir bahçıvanı olmak için yapmanız gerekenler bunlar: kural yok, sadece sonuç var. Bahçecilik, her geçen yıl daha iyi olacağınız bir şey. Başarısız olmuş her ekin, yeni bir deneyim demek ve biraz araştırmayla temel sebep daima ortaya çıkacak. Ancak kendinizi ifade edebilmeniz için şehirde doğayla birlikte çalışabileceğiniz bir alan yaratmak, son derece ödüllendirici ve ruhunuza iyi gelen bir şey.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku