YEDİ BASİT ADIMDA SIFIR-ATIK YAŞAM TARZI NASIL BENİMSENİR

Çoğu insanın, sıfır atık yaşam tarzından gözü korkuyor. Kapınızın önüne kadar sipariş vermenin rahatlığına veya bir bardak kahveyi elinizde alıp götürebilme tercihine karşı koymak oldukça zor. Atıkları azaltmanın yollarını arayan modern tüketiciler için bugün atıksız yaşam tarzına doğru birkaç küçük adım atın.

Ticareti onaylanmış ürünleri satın almaktan geri dönüştürülmüş malzemeleri tedarik eden ayakkabı markalarından alışveriş yapmaya kadar sürdürülebilir yaşamayı birlikte derinlemesine inceleyelim.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN SIFIR ATIK

Sıfır atık, bireysel tüketim miktarını ve atık sahalarını azaltmaya yönelik küresel bir harekettir.

Ne yazık ki bu yaklaşım çoğu zaman tabiat ana açısından elverişsiz bir hâl alır. Örneğin evde kendi sabununuzu veya vegan derinizi yapmanız ya da attığınız bütün çöpleri bir dakika içinde turşu kavanozuna sığdırmanız beklenemez.

İşte bu yüzden gezegeni kurtarmak adına sıfır atığı yeniden düşünüp taşınmak ve hikâyeyi ulaşılabilir (ve eğlenceli!) bir şekle dönüştürme görevini üstlendik. Sürdürülebilir kumaşlardan önemsiz postaların önlenmesine kadar yedi basit adımda nasıl daha sürdürülebilir, keşfedelim. Hayattaki her şeyde olduğu gibi siz de daha parlak bir gelecek için daima yola küçük adımlarla başlayabilirsiniz.

ÇEVREYE DUYARLI GİYSİLERLE BAŞLAYALIM

Nereden başlayacağınızdan pek emin değilseniz, etik moda kusursuz bir başlangıç noktası. Çevreye duyarlı giysi kavramı, sürdürülebilir spor ayakkabılar veya geri dönüştürülmüş su şişelerinden yapılmış ayakkabılardan organik pamuk, geri dönüştürülmüş polyester veya buna benzer biyolojik bazlı ve doğal malzemelerden yapılmış giysilere kadar her şeyi kapsar.

GEREKSİZ MALZEMELERİ REDDEDİN

Ne kadar az tüketirseniz en sonunda o kadar az çöp atarsınız desek sizi şaşırtmayabilir. Gereksiz atık tüketimini önlemek için ihtiyacınız olmayan malzemeleri reddetmeye çalışın. Örneğin yanınızda yeniden kullanılabilir bir pipet taşıyın ve dışarıdaki işlerinizi hallederken plastik pipet veya plastik torbayı reddedin. Meyve sebzeyi marketten eve taşımak için tek kullanımlık plastik torbalar yerine bez çantaları tercih etmeye çalışın.

Bir adım daha ileri gitmek ve evde olabildiğince az plastik kullanmak amacıyla stok yapmak isterseniz mesela metal pipetler gibi pek çok güzel alternatif bulunuyor.

SIFIR ATIK ÜRÜNLERİNİ YENİDEN KULLANIN

Tek kullanımlık ürünler almaktan her fırsatta kaçının. Bunun yerine malzeme ve gereçleri ileriki yıllarda yeniden kullanın. Attığınız belli başlı şeylerin envanterini çıkarın ve yeniden kullanılabilir alternatifler bulmaya vakit ayırın.

Plastik kapların yerine çelik alternatifleri koyun ve yıllarca kullanılabilecek cam veya plastik su şişelerine yatırım yapın. Eski eşyalara yeni bir amaç bulmaya bayılıyoruz – eğer bir reçel kavanozunun sonunu getirdiyseniz onu bir şekerliğe dönüştürün. Günlük olarak kullandığınız her bir tek kullanımlık ürünün tekrar kullanılabilir, sürdürülebilir alternatifleri vardır.

HER ŞEYİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

Malzemeleri her fırsatta geri dönüştürmeye çalışın. Ancak dünyanın her yerinde geri dönüşümün, genelde göründüğü kadar etkili olmayan inanılmaz derecede karmaşık bir sistem olduğunu unutmamak gerekir.

Bir ürün satın almadan önce ürünün ve ambalajının nelerden yapılmış olduğuna bir bakın. Genel olarak tahta, paslanmaz çelik veya camdan yapılmış olan eşyalar, tek kullanım plastiğe tercih edilir. İpek diş ipi, bambu bazlı diş fırçaları ve ahşap bulaşık fırçaları gibi bazı malzemelerin gübreleşebilir olması sizi şaşırtabilir.

Başka bir faydası da sürdürülebilir ev gereçlerinin, tezgahınızda plastik muadillerinden estetik açıdan çekici ve modern görünecek olmasıdır.

JOHNNIE COLLINS İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEYLER PİŞİRELİM

Sürdürülebilir yaşam, evde başlar. Her şeyin olabildiğince kullanılması, yeniden değerlendirilmesi ve geri dönüştürülmesi felsefesiyle dünyanın her yerinde sıfır atık mutfaklar açılıyor. Londra merkezli şef Johnnie Collins, etik yemek devriminin uzun süredir bir parçası ve biz de sıfır atık mutfağa nasıl kendini adadığını – ve sizin de nasıl adayacağınızı- anlamak için Collins ile birlikte bir çalışma yaptık.

Bize sıfır atık yemek yapımına ilişkin her gün birkaç ipucu verdi, örneğin toptan alım ve artıkları başka bir öğün için yemek suyuna dönüştürmek gibi.

TIMBERLAND İLE İLK ADIMI ADIN, SIFIR ATIĞA GEÇİŞ YAPIN

Sürdürülebilir bir moda markası olarak Timberland, çevre dostu giyim hareketinde bir ilke imza atmış olmaktan gurur duyuyor. Atığı, fırsata çevirmeye yardımcı olan özel girişimlerle sıfır atık çözümü üretmeyi misyon edindik. Tüm dünyada beraberliği ve temiz havayı beslemek üzere 2025 yılına kadar 50 milyon ağaç dikeceğimize söz veriyoruz.

İkinci Şans Programımız, müşterileri eski ayakkabılarını bağışlamaya ve eski malzemelere yeni bir hayat vermeye teşvik ediyor. Eski ürünleri yeniden değerlendirmek suretiyle üretimde yenilenmeyen kaynaklardan tasarruf ederek yeni bir tekstil standardı belirledik.

“Yeniden dolaşıma giren” her kilo kıyafette 3.6 kg’lık C02 emisyonunu önlüyor ve yaklaşık 6 litre su tasarruf ediyoruz. Hatta bu sayede 0.2 kg zirai ilaç ve 0.3 kg gübreden de kaçınmış oluyoruz.

Ayrıca 2009 yılından bu yana geri dönüştürülmüş çeşitli ayakkabılarımızla 345 milyon plastik şişeye eşdeğer bir geri dönüşüm sağladık. Yeni ReBOTL koleksiyonumuz, plastiğin tam anlamıyla yeni çehresi: geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış sürdürülebilir şık ayakkabılar.

Timberland ile beraber siz de sürdürülebilir bir yaşam tarzına doğru adım atabilirsiniz. Biraz özen ve büyük hayallerle çevre dostu olmak çok kolay.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku