PLANT THE CHANGE™


Ağaçların gezegenimizin kalitesini iyileştirme gücünün yanı sıra bireysel sağlığımıza da iyi geldiğini biliyoruz. Ağaçlar yiyecek ve barınak sağlamakla kalmayıp, bizleri ayakta tutuyor; bu yüzden onların arkasında durmamız gerekiyor. İşte bu sebeple önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünya çapında 50 milyon ağaç dikmeye yönelik cesur bir taahhüt benimsedik.

Bu taahhüdü yerine getirmek için dünya çapında yedi farklı ekiple bir araya geldik. Bu partnerlerimiz yalnızca ağaç dikimi konusunda değil, aynı zamanda havanın temizlenmesi, topluluklarımızın güçlendirilmesi ve ekonomik fırsatların oluşturulması konusunda bizlere yardımcı oluyorlar. Birlikte değişim yaratıyoruz.

Hepimiz için daha yeşil bir dünya yaratılması konusunda bizlere yardımcı olan partnerlerimizle sizleri tanıştırmak isteriz.

GREAT GREEN WALL

The Great Green Wall iklim değişikliği, kuraklık, kıtlık, savaş ve göçle mücadele için Afrika çapında 8000 km'lik bir ağaç dizisi yetiştirmeye yönelik başlatılan harekettir. Timberland, Afrika Kıtası'nda yeni bir dünya harikası yetiştirmeyi amaç edinen küresel kampanya kapsamında Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD) ve Connect4Climate - World Bank GroupConnect4Climate - Dünya Bankası Grubu ile işbirliği gerçekleştirmektedir.

Great Green Wall kapsamındaki ağaç dikim ortağımız olan TreeAid, 1987 yılından bu yana 16 milyondan fazla ağaç dikmiş ve bundan çok daha fazlasını yeniden hayata döndürmüş, ağaç ekerek çölleşme ve toplu göçle mücadele konusunda Mali halkına umut vermiştir.

SMALLHOLDER FARMERS ALLIANCE

Smallholder Farmers Alliance (SFA), küçük toprak sahiplerinin tohum, alet, eğitim ve diğer tarım ve toplum hizmetleri karşılığında takas etmek üzere ağaç dikerek kredi kazandığı yeni bir tarımsal ormancılık modelini kullanarak, yenilenmiş bir Haiti'ye gıda sağlamak ve yeniden ağaçlandırmak için çalışmaktadır.

TREES FOR THE FUTURE

1989'da kurulan Trees for the Future, bozuk arazileri canlandırarak yoksul çiftçilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu doğrultuda çiftçilere ağaç tohumları, teknik eğitim ve planlama konusunda saha desteği sağlamaktadır.

GREEN NETWORK

Horqin Çölü'ne ağaç dikilmesi ve bu sayede kum fırtınalarının bastırılması ve Doğu Asya ve Pasifik bölgesinin hava kalitesinin artırılması amacıyla, 2001 yılından bu yana Japon menşeili bir STK olan Green Network ile işbirliği gerçekleştirmekteyiz. Green Network, merkezi Japonya Yokohoma'da bulunan bir çevre alanında çalışan bir STK'dır. Çevre bilincini geliştirmeye ve çölleşmenin önlenmesi ve kontrolüne katılım hususunda halkın bilinç ve isteğini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir.

LAS LAGUNA EKOLOJİ PARKI

İhtiyaç sahibi yerel topluluklara dağıtmak üzere ağaç fideleri yetiştirilmesi kapsamında, Dominik Cumhuriyeti, Santiago'da bulunan Las Lagunas Ekoloji Parkı ile birlikte çalıştık.

JUSTDIGGIT

Justdiggit, Farmer Managed Natural Regeneration (Çiftçi Tarafından Yönetilen Doğal Onarım- FMNR) gibi tekniklerle gezegeni soğutmak için bozuk alanları eski haline getirme konusunda yerel topluluklara destek sağlamaktadır.

JUSTDIGGIT

Justdiggit empowers local communities to restore degraded landscapes to cool down the planet through techniques such as Farmer Managed Natural Regeneration (FMNR).

AMERICAN FORESTS

1875 yılında American Forestry Association (Amerikan Ormancılık Derneği) olarak kurulan American Forests, ABD'deki en eski ulusal koruma örgütüdür. Günümüzde, American Forests, iklim, insanlar, su ve vahşi yaşam için temel faydalar sağlayan ve şehirlerden vahşi doğaya kadar uzanan sağlıklı ve dayanıklı ormanlar yaratmaktadır.

TREEDOM

Treedom, dünya çapında tarımsal ormancılık projelerini destekleyen AB merkezli bir şirkettir. Tüm ağaçlar doğrudan yerel çiftçiler tarafından dikilmekte ve topluluklarına çevresel, sosyal ve finansal faydalar sağlamaktadır.

 

Biz sadece ağaç dikmiyoruz; daha yeşil bir gelecek ekiyoruz. Gerçekleştirdiğimiz ilerlemeyi görmek için bizi takip etmeye devam edin.