EVDE KALARAK HAYAT KURTARMAYA YÖNELİK TIMBERLAND REHBERİ

Yürüyüş botlarınızı giyip tepelere çıkabilmek için cama yaslamış bir şekilde her şeyin normal dönmesini mi bekliyorsunuz? O halde tıpkı dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan gibisiniz. Başkalarından uzakta geçirdiğiniz her anın, Covid-19'un yayılamayacağı bir an olduğunu unutmayın. Zirveye tırmanmaktan ziyade mevcut eğriyi düzeltmeye odaklanırsanız, hepimiz bu durumdan daha kısa sürede kurtulabiliriz.

Tabii ki bunlar, hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelmiyor. Topluma aktif olarak yardım etmek veya her şey bittiğinde kendinizi yeni maceralara daha iyi hazırlamak dahil olmak üzere, sosyal mesafe uygularken yapabileceğiniz pek çok şey var. Hayat kurtarırken yapabileceğiniz şeylere ilişkin birkaç fikri sizlerle paylaşıyoruz.

GÖNÜLLÜ OLUN

Birçok Sivil Toplum Kuruluşu dijital olarak da gönüllülük programlarını devam ettiriyorlar. Çalışmak istediğiniz alanı seçerek size en uygun STK ile gönüllülük programları için iletişime geçebilirsiniz.

YENİ BİR DİL ÖĞRENİN

Heyecan verici bir yürüyüş tatili mi planladınız? Yoksa tatilinizi iptal ettiniz veya ertelediniz mi? Kötü olmuş; ancak eğer yurtdışına gidiyorsanız, bu zamanı yerel dili öğrenerek değerlendirebilirsiniz. Yerel halkla kendi dillerinde sohbet edebildiğinizde tatil her zaman daha iyidir - "bir bira, lütfen" den daha fazlasını bilmek sohbet başlatabilir ve turist rehberlerinde bulamayacağınız yerler keşfetmenizi sağlayabilir. Ömürlük bir arkadaş bile edinebilirsiniz.

Çevrimiçi olarak dil öğrenebileceğiniz pek çok yer mevcut ve en iyi bilinenlerden bazıları tamamen ücretsiz. Şunları deneyebilirsiniz:

 

  1. Duolingo: Dünyanın her yerinde ücretsiz olarak sunulan 20'den fazla dil
  2. Open Culture: birçok ücretsiz ders ile birlikte ücretli 1'e 1 eğitim imkanı
  3. Rosetta Stone: ücretsiz değil, ancak onlarca yıldır mevcut ve bilinen bir uygulama
  4. Babbel: düzinelerce ders imkanı ile yıllardır sunulmakta olan bir uygulama daha
  5. Burada 40 dil için çok sayıda ücretsiz kaynak mevcut; tadını çıkarın!

 

BOTLARINIZA BAHAR TEMİZLİĞİ YAPIN

Timberlandlerinizi bir süre giydikten sonra - eğer onları olması gerektiği gibi giyiyorsanız - kaçınılmaz olarak kir tutacaktır. Bağcıklarını çıkararak iyice temizleyebilirsiniz. Bağcıklarınızı yenileyebilir, hatta hala kullanılabilir ömrü var ise yıkamaya atabilirsiniz. Burada botlarınıza nasıl bakım yapacağınızı anlattık - bir göz atın ve temizliğe başlayın. Nihayet sokaklara ve doğaya çıktığınızda, yeni bir çift botunuz var gibi olacak.

BİR SONRAKİ TATİLİNİZİ DETAYLARIYLA PLANLAYIN

Bir sonraki tatil durağınızın tüm detaylarını belirlemek için yeterince vaktiniz var. Biraz derinlemesine araştırma yapın ve yerli halkın nereye gittiğini öğrenin (yeni öğrendiğiniz dil becerileriniz işe yarayacaktır). Nereden uzak durmanız gerektiği veya güvenliğinizi nasıl sağlayacağınız konuları gibi seyahat şirketlerinin size söylemediği şeyler hakkında sohbet etmek için rehber ve blogları okumak, video izlemek ve forumlarda ve sosyal medyada tartışma gruplarına katılmak için saatler harcayabilirsiniz. İşin güzel yanı, başkalarının gittiğiniz yerler veya belki de yaşadığınız yer hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilirsiniz. Genel tavsiye ve sohbet için Lonely Planet, Rick Steve’s ve TripAdvisor’a bir göz atın; ancak gideceğiniz yerin adını "tavsiye" veya "sırlar" gibi terimlerle ararsanız, bir sürü fikir edinirsiniz. Her şeyi işaretlemeyi unutmayın!

BİRAZ MEYVE SEBZE EKİN

Bu durumun ne kadar süreceğini ve gıda tedariki üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını kimse bilmiyor. Herhangi bir bahçe alanınız veya balkonunuz veya pencere pervazınız varsa, neden birşeyler ekmiyorsunuz? İnternetten tohum ve toprak sipariş edebilir; böylece mevsimine uyduğu sürece, istediğiniz her şeyi az ya da çok yetiştirebilirsiniz. Tropik bitkilerin büyümek için daha sıcak ortamlara ihtiyacı olduğu biliniyor; bu nedenle bir sera veya kış bahçesi idealdir. Fazla yer kaplamayan küçük sundurma veya plastik seralar alabilirsiniz.

Tohum için herhangi bir kaynak bulmakta zorlanıyorsanız, birçok meyve ve sebzenin kullanabileceğiniz kendi tohumları olduğunu unutmayın: domates, biber, kırmızı biber, kavun, balkabağı. Uzman yetiştiricilerin bazı tavsiyelerini sizlerle paylaşıyoruz.

BECERİ EDİNİN

Konu tablo düzenlemek veya muhasebe yazılımını çalıştırmak olduğunda, herkesin başvurduğu kişi siz misiniz? Yoksa başvuran kişi mi sizsiniz? Sokağa çıkma yasağı süreci, sizi (ve iş arkadaşlarınızı) yıllardır rahatsız eden ancak öğrenmeye hiç başlamadığınız, ofisle bağlantılı herhangi bir şey ile ilgilenmek için mükemmel bir fırsat olabilir.

Microsoft Office Training Centre, Abode Learning, WordPress eğitimleri veya yazılımınızı sağlayan internet sitesine gidin. Çalıştığınız şirketle de görüşebilir, daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilecek bazı şirket içi online eğitimlere katılabilirsiniz.

ÇALMA LİSTENİZİ DÜZENLEYİN

Beğendiğiniz bir şarkıyı duyarsınız ve bu şarkıyı Spotify, Apple Music, Deezer veya kullandığınız müzik platformunda bir çalma listesine eklersiniz. Bu liste çok geçmeden teması, ruh hali ve herhangi bir düzeni olmayan devasa bir karmaşaya dönüşür. Listeler o kadar büyüyebilir ki, en sevdiğiniz şarkıları neredeyse hiç duymazsınız.

Öyleyse şimdi oturup düzenlemeye başlamanın tam zamanı. Sevdiğiniz, moralinizi yükselten şarkıların bir listesini yapın. Egzersiz yapacağınız zamanlar için de bir liste yapın. İşe gidip gelirkenki süre için bir liste daha. Bir tane de iş için. Dağ patikasında dolaşmak için başka bir liste daha. Gürültülü, yorgunluk atıcı bir liste daha yapın. Bir bakmışsınız koleksiyonunuz çok daha anlamlı olmaya başlamış.

SEYAHATLERİNİZİ YAZIN

Sırt çantanız ve botlarınızla gittiğiniz yerler hakkında neden bir blog oluşturmuyorsunuz? Paylaşacak çok sayıda fotoğrafınız ve anınız olacağı kesin; ayrıca bu yerlere gitmeyi planlayan diğer insanlara da yardımcı olursunuz.

Teknik bilginiz olmasa bile, diğer birçok platformda olduğu gibi WordPress, Wix, Squarespace'de bir blog oluşturmak gerçekten çok kolay. Bundan sonra gönderilerinizi yazmanız, seyahat topluluğundaki kişilerle sohbet etmeniz ve bunlara ilişkin link vermeniz yeterli; bundan sonra irtibat kurabilecek ve sohbetlerin başladığını göreceksiniz. Kim bilir, sonunda başarılı olabilir ve biraz reklam geliri kazanmaya bile başlayabilirsiniz.

MÜZE VEYA GALERİ ZİYARET EDİN

Sakin olun, sokağa çıkma yasağını delmenizi söylemiyoruz. Birçok müze ve galeri koleksiyonlarını çevrim içi olarak sunuyor; böylece antik eserlere ve sanat eserlerine hayranlıkla bakarak günler geçirebilirsiniz.

Sanat zevkiniz ne olursa olsun ve tarihin hangi dönemi ilginizi çekiyor olursa olsun, galerilerin ve müzelerin internet sitelerine bir göz atın; sizi aradığınız şeye yönlendirirler. Pandemi sırasında popüler olanların çoğu kapatıldığından, internet siteleri şu anda site ziyaretçilerini belirgin bir şekilde çevrimiçi koleksiyonlara yönlendiriyor. Unutmayın, harika bir deneyim olan sanal Pompeii turuna da katılabilirsiniz.

İLETİŞİMDE KALIN

Arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla irtibat halinde olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İrtibat kurmak için sosyal medyayı ve telefonu kullanmak için daha fazla çaba gösterin. Hatta komşularınızın kapılarından telefon numaranızı içeren bir not bile atabilir ve onları sohbete davet edebilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağı haftalarca veya aylarca sürebilir; kaldırılsa dahi bu durum kademeli olarak gerçekleşecektir; bu nedenle 2021'e girdiğimizde gezegen uzunca bir tatil yağmış olacak. Hepimizin yapabileceği en iyi şey olabildiğince evde kalmak ve çok farklı olacak bir dünyaya adım atmak güvenli hale gelene kadar sağlık çalışanlarımıza ve temel hizmetleri sağlayanlara destek olmaktır.

İLGİLİ İÇERİK

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku