JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

ETİK TÜKETİCİ DAVRANIŞLARINDAKİ KÜRESEL YÜKSELİŞ, GEZEGEN ÜZERİNDEKİ ETKİYİ SINIRLAMAK İÇİN DAHA FAZLA KİŞİNİN MODA, GIDA VE YAŞAM TARZINI KİŞİSEL DEĞERLERLE BİRLEŞTİRDİĞİNİ GÖSTERİYOR. PEKİ KENDİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇABALARIMIZI, BAŞKALARINA YARDIM ETMEK İÇİN KULLANABİLİR MİYİZ?

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti. Johnnie, malzemelerin evde yetiştirildiği ve yemeğin tamamen aile ve arkadaşlarla ilgili olduğu Oxford kırsalında büyüdü.

Timberland olarak biz de on yılı aşkın süredir aynı yolu izliyor ve ürettiğimiz ayakkabılara geri dönüştürülmüş, yenilenebilir ve organik malzemeler ekliyoruz. Bu düşünceyle Johnnie'ye, yenilenebilir malzemelerin kendisi için neden bu kadar önemli olduğunu sorduk ve sıfır atık üreten bir mutfakta çalıştıktan sonra, genel uygulama haline gelmesi için kesin bir potansiyel gördüğünü öğrendik.

Johnnie Collins: Sıfır atık üreten mutfakta biraz zaman geçirdim ve aynı şekilde bir alan kurmaya çalışmak istiyorum: gereksiz ambalaj yok, doğrudan çiftçilerle çalışılıyor, çatıda kendi malzemelerinizi yetiştiriyorsunuz. Timberland gibi büyük markaların, kritik çevre sorunlarına yönelik daha bilinçli bir yaklaşım için imkanlarını kullanması harika.

Timberland olarak, 2020 yılına kadar % 95 atık dönüşüm hedefine ulaşmayı taahhüt ettik. Sıfır atık üreten mutfaklar da benzer bir felsefeyle yürütülüyor - çanak çömlek ve cam eşyalardan, ürettikleri veya satın aldıkları ürünlere, bina tesislerinden ürettikleri gıda atıklarına kadar her şeyin kullanılabileceğine, yeniden kullanılabileceğine ve geri dönüştürülebileceğine inanıyorlar.

Sosyal intihar olmaktan çok uzak olan sıfır atık üretme vaadi, son birkaç yıldır Avrupa'da giderek artan bu çığır açan kuruluşların popülaritesini neredeyse hiç azaltmadı. Londra 2016 yılında devamında nicesi açılan sıfır atık restoranlarının ilkini açtı ve Berlin, 2014'te ambalajsız süpermarket kurdu. Hollanda 2016'da 'Sıfır Atık Laboratuvarı' açtı ve Fransa'nın 2016 yılında başlattığı gıda atığı yasağının ardından, yeme-içme tesisleri ve süpermarketler kullandıkları yöntemleri değiştirmeye söz verdiler. Bunlar, tüketiciliği ve toplumu değiştiren sürdürülebilir gıda girişimlerinin pek çok örneğinden sadece birkaçı.

Johnnie, sıfır atık üreten mutfakların toplum üzerinde yaratabileceği etkinin, onu çeken şeylerden biri olduğunu düşünüyor. Her zaman ziyaret eden arkadaşlar ve aileye neşe katmak için yemeklerin kullanıldığı bir evde büyüdü. İnsanları bir araya getirmenin en iyi yollarından birinin, yemek olduğunu düşünüyor.

Johnnie Collins: Yemek pişirmeyi hem aşçıya hem de yemeği yiyen insanlara fazlaca neşe katabilecek, ortak bir deneyim olarak görüyorum.

Johnnie çok haklı. Birleşik Krallık'ta, Manchester merkezli portatif "istediğin kadar öde" konseptli bir kafe, nakit sıkıntısı çeken toplum üyeleri için tamamı bağışlanmış malzemelerden üretilen, lezzetli, sıfır atık yemekleri başarıyla servis ettikten sonra kalıcı olarak yerleşti. İtalya'nın Bolonya bölgesindeki bir kasaba, son kullanım tarihinden önce tüketilmeyecek yiyecekleri paylaşmak için bir WhatsApp grubu kullandıkları bir "toplu buzdolabı deneyimi" geliştirdi. Fransa'nın Paris kentinde yerel bir idare, düşük gelirli bölgelerde dağıtmak için meyve ve sebze tezgahlarından artan ürünleri topluyor.

Atık yiyecek projelerinin teşvik ettiği ortak destek Johnnie için önemli ve bu paylaşımın çok daha geliştirilebileceğini düşünüyor.

Johnnie Collins: İnsanları beslemek ve yiyecek paylaşmak, toplumla iletişim kurmanın en iyi yollarıdır.

Sıfır atık ile yemek pişirme, restoran ve kafelere özel birşey değildir. Kendi evinizin rahat ortamından, yemek israfı ile mücadeleye katılabilir ve bu süreçte yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Paylaşacağımız ipuçları, sıfır atık görevine başlamanıza yardımcı olacaktır:

Sıfır atık ile yemek pişirmeye yönelik günlük ipuçları

1. Atıkları sebze suyuna dönüştürün

Sebzelerinizin kabuklarının, saplarının ve uçlarının lezzetli sebze suyu yapmak için kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Bunları soğuk suyla bir tencereye atın ve yarım saat kaynatın.

2. Toplu alışveriş yapın

Dev pirinç poşetleri, baklagiller ve diğer kurutulmuş ürünler dolapta uzun süre dayanır ve harcadığınız ambalaj miktarını (ve parayı) azaltmanıza yardımcı olabilir.

3. Her zaman liste ile alışveriş yapın

Haftalık yemek planı hazırlayıp yalnızca ihtiyacınız olan malzemeleri satın alarak market atıklarınızı azaltabilirsiniz. Taze malzemeleri israf etme ihtimaliniz azalacak ve bir sonraki alışverişten önce dolaplarınızı boşaltabileceksiniz.

4. Dondurucunuzu kullanın

Dondurucular sıfır atık üreten şefin en iyi dostudur. Avokado, muz, ıspanak, dilimlenmiş ekmek ve nane, tarhun ve fesleğen gibi yapraklı bitkiler gibi taze favori ürünler dondurulabilir.

5. Kompostlayın

Atıklarınızı kompostlamak için bir bahçeye bile ihtiyacınız olmadığını biliyor muydunuz? Bölgenizde hangi programların mevcut olduğunu görmek için yerel yetkililere danışın.

6. Doğrudan kaynağına gidin

Yerel manavlar ve kasaplar, ihtiyacınız olan taze ürünlere sahip; yanınıza yeniden kullanılabilir çanta veya kaplar alın ve işte hazırsınz!

Johnnie’nin sıfır atık mutfak mantrası, sürdürülebilirliğin iyi göründüğünün, tadının güzel olduğunun ve iyi amaçlara hizmet ettiğinin kanıtıdır. Günlük rutinlerimizde yapacağımız birkaç küçük değişiklik, sadece banka hesaplarımız üzerinde değil, çevre ve toplum üzerinde de gerçek bir etki yaratabilir. Kesinlikle bunu düşünmeyi unutmayın!

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND KOLAY İLERİ DÖNÜŞÜM REHBERİ

Günlük hayatımızda bu sorumluluğu kolayca yerine getirebileceğimiz, mevcut eşyalarda başka bir amaca yönelik değişiklikler yapmaktan veya herkesin yapabileceği, basit geri dönüşüm projeleriyle nasıl yeniden kullanılabileceklerinden bahsedeceğiz.

Devamını oku

TEKNE AYAKKABINIZI ÇORAPLA BİRLİKTE GİYİYOR MUSUNUZ?

İkonik tekne ayakkabıları uzun yıllardır yaz aylarının vazgeçilmezi. Düğünlerden festivallere kadar her yere uyum sağlayan şık gündelik kıyafetlerinize rahat, havalı bir görünüm katar.

Devamını oku

TIMBERLAND ORIGINAL VE PREMIUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Timberland bot, ikonik bir ayakkabıdır ancak klasik Original botun güncel versiyonu olan Premium 6-inch bot dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı tür bulunmaktadır. Burada botları neyin farklı kıldığını ve sahte botları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz.

Devamını oku

EVDE KALARAK HAYAT KURTARMAYA YÖNELİK TIMBERLAND REHBERİ

Yürüyüş botlarınızı giyip tepelere çıkabilmek için cama yaslamış bir şekilde her şeyin normal dönmesini mi bekliyorsunuz? O halde tıpkı dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan gibisiniz.

Devamını oku