DAHA ÇEVRE DOSTU BİR GARDIROP İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ KÜÇÜK AMA ETKİLİ 10 DEĞİŞİKLİK

Timberland olarak, çevrenin korunması ve sürdürülebilir giyim konusunda kararlıyız ve yakın gelecek için iddialı hedefler belirledik. Ayrıca, küçük değişiklikler yapan milyarlarca insanın büyük farklılıklar yaratabileceğinin farkındayız.

Çevre dostu giyim, yapbozun önemli bir parçasıdır. 7,5 milyar insanın tamamı küçük olumlu değişiklikler yapsaydı, genel etki çok büyük olurdu. Seçtiğimiz kıyafetlerden onlardan en iyi biçimde yararlanma şeklimize kadar, çevre dostu bir gardırop için bugün başlayabileceğiniz on adımı sizlerle paylaşıyoruz.

ÇEVRE DOSTU GİYİM İÇİN UYGULANABİLECEK 10 TAVSİYE

1. ETİK GİYİM MARKALARINDAN ALIŞVERİŞ YAPIN

Çevresel sorumluluklarını ciddiye alan pek çok giyim markası var; bu yüzden satın almadan önce şirketin eko-kimlik bilgilerine dair biraz araştırma yapın.

Yalnızca üreticilerin sözlerine inanmayın - hepsi yeşilden daha yeşil olduklarını söylüyor. "Kurumsal sosyal sorumluluk" gibi bir terim kullanan herhangi bir markayı araştırın ve muhtemelen misyonunu belirten internet sayfalarından birine yönlendirileceksiniz. Ancak, daha dürüst bir değerlendirme yapabilecek kampanya eylemcilerinin hazırladığı bağımsız makaleler ve videolar da bulacaksınız. Bilinçli seçim yapmak sizin elinizde.

2. YENİDEN DEĞERLENDİRİN

Bir giysinin kullanım ömrü sona erdiğinde, malzemelerini nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Örneğin, dizleri yıpranan kotunuzu, şort olarak kesebilir misiniz? Makasınız, iğneniz ve ipliğiniz varsa, tüm bu eski kıyafetleri yeniden değerlendirmek için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahipsiniz. Elbette başka giysilere dönüştürülmeleri gerekmiyor. Onları size özel olan yorgan, minder veya el işi ürünler haline getirebilirsiniz.

3. KALİTELİ ÜRÜN SATIN ALIN

Moda ile ilgili en büyük sorunlardan biri, malzemeleri yapmak, giysiyi imal etmek ve taşımak için gereken enerji miktarıdır. Ne kadar çok kıyafet ve ayakkabı satın alırsanız, etkiniz o kadar büyük olur. Kaliteli moda ürünleri satın almak, sürekli olarak yeni şeyler satın alma ihtiyacını azaltacak; böylece üzerinize düşeni yapmış olacaksınız. Unutmayın: kaliteli ayakkabılar etik ayakkabılardır - hazır giyimden biraz daha pahalı olabilirler, ancak uzun vadede tasarruf edersiniz.

4. İKİNCİ EL SATIN ALIN - VE BAĞIŞ YAPIN

İnsanlar, her zaman yıpranmış olduğu için değil, birçok nedenden ötürü giysilerini atar. Sıfıra yakın karbon ayak izine sahip ikinci el vintage mağazalarda ve hayır kurumlarında karlı alışverişler yapabilirsiniz. Ayrıca eski ama giyilebilir kıyafetlerinizi de atmayın. Bu giysileri satabilir, hayır kurumlarına bağışlayabilir veya nakit karşılığı ağırlıkları üzerinden paraya çevirebilirsiniz - giyilmeyen giysilerden elde edilen malzemeler yepyeni kumaş olarak geri kazanılabilir. Ayakkabılar için Second Chance (İkinci Şans) projesi gerçekleştiriyoruz - projeyi buradan okuyabilirsiniz.

5. ONARIP KULLANIN

Birkaç basit dikiş ve yama tekniğini öğrenerek, çoğu küçük olan yırtık ve yıpranmaları onarabilirsiniz. Ya da gerçekten bu konularda bilgiliyseniz, başlangıçta atılması gerekiyormuş gibi görünebilecek bazı deformasyon ve yırtıkların üstesinden gelebilirsiniz ( yukarıdaki temizlik ipuçlarını unutmayın). Yeni keşfettiğiniz becerilerinizi arkadaşlarınızın hizmetine sunarsanız, daha da popüler olursunuz - yani çok sevdiğiniz kazağın giysi kutusuna atılmasına gerek yok.

6. ANLIK HEVESLE KIYAFET SATIN ALMAYIN

Birlikte giyecek bir şeyiniz olmadığı ve gerçekten daha fazla kıyafete ihtiyacınız olmadığı halde, bir şeyi sadece beğendiğiniz için satın alır mısınız? Çoğunlukla hiç giyilmeden kalır; muhtemelen birkaç yıl sonra, fiyat etiketi hala üzerinde olarak bulacaksınız. Bu, sürdürülebilir modanın tam tersidir. Stil sezonunuzu planlayın ve satın aldığınız her şeyi giydiğinizden emin olun. Giyilmemiş bir kıyafet, çevre üzerinde giydiğiniz kıyafetlerle eşit etkiye sahiptir.

7. SİLEREK TEMİZLEYİN

Sürdürülebilir giysilere sahip olmanın bir yolu da daha az yıkamaktır. Çoğumuz tekrar yıkamadan önce bir kot pantolon ya da üst giysiyi birkaç kez giyeriz, ancak kaşık kullanmak konusunda hala acemiyseniz, kazalar kaçınılmaz. Ancak giysinizi doğrudan makineye mi atarsınız, yoksa silinebilir mi?

Giysiniz hala ıslakken bir sünger veya bez alın; az miktarda sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin; nemlendirin ve sıkın; ardından süngeri lekenin üzerine sürün. Birkaç kez sürdükten sonra, muhtemelen dökülen maddeyi temizlemiş olursunuz ve neredeyse hiç renk değişimi olmadan kurur. Leke kuruysa, üzerine su sürün ve bir veya iki dakika bekletin; sonra yukarıdakileri tekrarlayın; çok işinize yarayacağı kesin.

En önemlisi, giysideki boyaları çıkarabileceği için, lekeyi ovalamayın. Lekeyi süpürmüyorsunuz, kaldırıyorsunuz.

 

8. DÜŞÜK SICAKLIK KULLANIN

Günümüzde pek çok giysi oldukça hassastır ve çamaşır deterjanları da daha da gelişmektedir; bu nedenle çamaşırları kaynatma ve hatta 60 ° C'de yıkama günleri artık geride kaldı. Suyun ısıtılması için çok fazla enerjiye ihtiyacı olduğu için, her ekstra derece bu enerjiyi azaltmak için başlı başına bir sebeptir. Genellikle 40 ° C, hatta 30 ° C kullanabilir ve yine de giysilerinizi güzelce yıkayabilirsiniz. Yalnızca havlu, çorap, iç çamaşırı ve çarşafların yüksek sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir.

9. ÇEVREYE DUYARLI ÇAMAŞIR DETERJANI KULLANIN

Büyük deterjan markaları kamuoyu baskısına boyun eğerken ve ürünlerini çevre üzerinde daha az etkili hale getirirken, bunu uzun süredir misyonu haline getirmiş daha küçük markalar mevcut. Bu etik markalar her zaman nakliye ve paketlemeye yardımcı olan daha konsantre ürünler üretmeye ve özellikle su olmak üzere çevreye daha duyarlı bileşenleri aktif olarak kullanmaya öncelik vermiştir. Bu markaları araştırmak, her yıkamanın etkisinde fark yaratacaktır.

10. BİRİKENE KADAR BEKLEYİN

Hiç bir veya iki parça giysi için tam bir yıkama programı çalıştırdınız mı? Çoğu makinede tam dolu makine ile neredeyse aynı miktarda su ve enerji kullanılması sebebiyle, bu büyük bir israftır. Giysilerinizi farklı sıcaklık ve renkler olarak ayırın ve yalnızca tam makine için çamaşır biriktiğinde yıkayın. Paradan da tasarruf edeceksiniz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA BURADA BAŞLIYOR!

Gösterdiğimiz üzere, yalnızca giysi satın alma, bakım yapma ve elden çıkarma şeklinde birkaç küçük değişiklik yaparak, sürdürülebilir giysiler elimizin altında. Değişikliklerin hiçbiri davranışınızda önemli değişiklik yapmanızı gerektirmez, ancak birbirlerine eklenirler. Unutmayın, yukarıdaki ipuçlarının çoğu paradan da tasarruf etmenizi sağlayacak ve etik modayı gerçek bir kazan-kazan durumu haline getirecektir. Diğer tüketicilerin ve hükümetlerin harekete geçmesini beklemeyin. Bugün başlayın ve avantajlardan yararlanın.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND ORIGINAL VE PREMIUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Timberland bot, ikonik bir ayakkabıdır ancak klasik Original botun güncel versiyonu olan Premium 6-inch bot dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı tür bulunmaktadır. Burada botları neyin farklı kıldığını ve sahte botları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz.

Devamını oku

TEKNE AYAKKABINIZI ÇORAPLA BİRLİKTE GİYİYOR MUSUNUZ?

İkonik tekne ayakkabıları uzun yıllardır yaz aylarının vazgeçilmezi. Düğünlerden festivallere kadar her yere uyum sağlayan şık gündelik kıyafetlerinize rahat, havalı bir görünüm katar.

Devamını oku