SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA: GERÇEKTEN NE ANLAMA GELİYOR?

SÜRDÜRÜLEBİLİR AYAKKABI HİKAYESİ

Biz Timberland olarak kadın ve erkek botları konusunda tecrübeli ve bilgiliyiz. Ürettiğimiz her çift, dayanmak için yapılır ve etkilemek için tasarlanır. Marka değerimiz daima kalite, zaman üstü bir tarz ve uzun süren konforla tarif edilmiştir ancak bugünlerde bu tarife başka şeyler de ekleniyor.

Moda endüstrisinin üzerindeki çevresel etkinin ağır olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de kendimiz için ve elbette sizler için daha yeşil bir geleceğe yönelik çalışıyoruz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR MODA NEDİR?

Kısaca anlatmak gerekirse sürdürülebilir bir giyim eşyası, çevreye en az zarar vermeyi amaçlar. Çevreye duyarlı bir yaşam tarzına katkıda bulunur. Yalnızca iyi görünmekle kalmayıp iyi de hissettirir. En nihayetinde bizler de gardıroplarımızı daha sürdürülebilir kılacak için çaba gösterebiliriz.

Orijinal sugeçirmez botlarımız ilk çıktığında sene 1953’tü. O zamandan bu yana dünyanın her yerinden milyonlarca insana ayakkabı ve giyim tasarlıyoruz. Geçtiğimiz on yıllarda Timberland, dayanıklılıkla eşanlamlı oldu – biz de tam bu sebepten çağa ayak uyduruyoruz.

Gerçek manasıyla güçlü bir marka, mevcut durumda zincirlerini çıkarmaktan korkmayandır. İşte tam da bu sebepten sadece daha iyi ürünler ve daha yeşil bir dünya yaratmayı değil aynı zamanda moda endüstrisinde iyilik için bir güç olarak ayakta kalmayı da taahhüt ediyoruz. Sürdürülebilir ayakkabılar bu noktada yerini buluyor.

Bunlar boş laf değil. Timberland, çeşitli yöntemlerle sürdürülebilir ve etik modayı teşvik etmek için uğraşıyor.

REBOTL: PLASTİĞİ BOTA KAZANDIRIYOR

Plastik atıklar, göz ardı edilemez bir küresel problem. Bunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden bulunan çözümlere dört elle sarılmak en iyisi.

2009 yılından bu yana 345 milyona eşdeğer plastik şişe geri dönüştürdük ve bunları ürünlerimiz için çevreyle dost kumaş astara çevirdik. Bu plastikleri, etik ayakkabı, bot, ceket, kıyafet, çanta ve çok daha fazlasını yapmak için kullanıyoruz.

Eğer orijinal ürün yelpazemizin standardın altında kalan bir sureti olduğunu düşünüyorsanız bir daha düşünün. ReBOTL ayakkabılarımız ve botlarımız, imza kalitemizdeki işçilikle yapıldı.

Örneğin klasik Timberland 6-inçlik botlarımızın ReBOTL versiyonunu ele alalım. Bu botlar sağlam, güçlü ve sugeçirmez. İş giysisi olabilecek kadar sağlam ve sokakta giyilebilecek kadar şık. Ama hepsinden önemlisi, bu botların fark yaratması.

ReBOTL kumaşı, etkinliğini o kadar iyi kanıtladı ki aslında bu kumaşı diğer ürünlerimizin neredeyse 450’sinde kullanıyoruz. Hepsi bununla da kalmıyor. Ürünlerimizin çoğunda, ekolojik uygulamalarıyla Gümüş derecesi almış sürdürülebilir tabakhaneden tedarik edilen üst kalite Better Leather veya sorumlu tedarik ürünü olan LITE (Çevreye Düşük Etkili) Derilerinden kullanılıyor. Mümkün olduğunca geri dönüştürülmüş kauçuk ve organik pamuk gibi çevreyle dost malzemeler de kullanıyoruz.

İKİNCİ ŞANS PROGRAMI: YENİDEN KULLANMA, GERİ DÖNÜŞTÜRME, AYAKKABIYA DÖNÜŞTÜRME

Artık ihtiyacımız kalmadığında ayakkabılara ne olur? Merdiven altındaki eski bir çift spor ayakkabısı veya bir dolabın altında toz tutan o motorcu botları ne hale gelir? Genelde halen kullanılabilir durumda olsa bile çöpe atılırlar – işte biz de tam bu noktada değişim görevi üstlendik.

İkinci Şans Programımız, çöpe atılacak olan ayakkabılara –Timberland olsun veya olması – yeni bir hayat veriyor. Neden mi? Çünkü birinin atık malzemeleri başkasının çok ihtiyaç duyduğu bir giysi olabilir. Bu sıfır-atık girişimini ilk olarak 2016 yılında Almanya’da pilot program olarak başlattık ve yöre halkından çok hırpalamadan kullandıkları ayakkabılarını mağaza içinde kutulara bırakmalarını istedik.

Dokuz ülke ve 1,700 çifti aşkın ayakkabı sonrasında iki-ayaklı güçlü etkisi olan bir program haline geldi. Erkek, kadın ve çocuk botlarına yeni evler bulduk. Tekne ayakkabılarına, Chelsea botlara, diz boyu, bilek boyu botlara, jimnastik ayakkabılarına ve çöl botlarına yepyeni hayatlar kazandırdık. Kısacası eğer giyilmeye yetecek kadar iyi durumdalarsa İkinci bir Şansı hak edecek durumdalar demektir.

Bu süreçteki ortağımız olan Soles4Souls, ayakkabıları ihtiyaç sahiplerine dağıtarak çok çalışan küçük işletme sahiplerinin bağışlanan ayakkabı ve kıyafetleri satmalarına yardımcı olmak suretiyle sürdürülebilir iş imkânı yaratıyor. Dünyanın her yerinden insanlarla çalışıyor. Örneğin Haiti’de oğlunu okula göndermek için para kazanan Ginette gibi.

Ancak mesele sadece mikro girişimcilere yardımcı olmak veya ikinci el ayakkabıları giyecek yeni birilerini bulmak değil. ‘Yeniden dolaşıma soktuğumuz’ her bir kilo ayakkabı veya kıyafette 3.6 kiloluk CO2 emisyonunu önlüyor, bu süreçte 6,000 litre su tasarruf ediyoruz. Üstelik tüm bu girişimin en can alıcı noktası da güzellikle basit: bu ayakkabılara yeni değer kazandırıyoruz.

DOĞANIN KAHRAMANLARA İHTİYACI VAR: ÇEVREYE DUYARLI YAŞAM TARZI ŞAMPİYONLARI

Doğanın Kahramanlara İhtiyacı Var kampanyamızın savunucularından Mercury-Prize ödüllü Londralı müzisyen Loyle Carner “her zaman havalı bir konu olmadıysa da artık daha fazla insan çevreyle ilgilenmenin iyi olduğunu görebiliyor. Bu önemli çünkü elimizde yalnızca bir tane var” diyor ve şöyle devam ediyor: “Gözlerinizi iyi açın. Önem verdiğiniz insanlar için bir şeyler yapın.”

Moda markalarının, sürdürülebilirliği sanki destekliyormuş gibi yapması çok kolay. Ama biz gerçekten bu konuyu ciddiye alıyoruz. Bu sebepten de fark yaratmamız ve gerçek bir değişime yol açmamızda bize katılmaları için gerçek insanları – gerçek kahramanları – çağırdık.

Loyle Carner gibi insanları. Çevreye duyarlı New York tarzı destekçi Dominique Drakeford gibi insanları. Foto muhabiri ve yeşil aktivisti Amy Aedy gibi insanları. Ve sizin gibi insanları.

Markamız bir Timberland botla başlamış olabilir ama çok daha büyük bir şeye dönüştü. İçinde yaşadığımız dünyayı önemsiyoruz ve daha cesur, daha parlak bir gelecek şekillendirirken elimizi taşın altına koymaktan korkmuyoruz.

İşte bu yüzden önümüzdeki beş yıl içinde dünya çapında 50 milyon ağaç dikme taahhüdünde bulunduk. İşte bu yüzden sürdürülebilir bir ayakkabı markasından daha fazlası olmak istiyoruz. Ve her şeyden önemlisi tam da bu yüzden sizin de bu hareketin bir parçası olmanızı istiyoruz.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku