TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Timberland olarak, ayakkabılarınızı ve giysilerinizi satın alırken çevreye duyarlı kararlar vermenizi kolaylaştırarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Sizler için Timberland ürünlerini sürdürülebilir kılan 8 sekiz noktayı listeledik.

1. GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ PLASTİK VE KAUÇUK

Botlarımız kilit bir ürün olduğundan, onları değişim için bir itici güç olarak kullanmanın önemli olduğunu biliyorduk. 2007 yılında, şimdiye kadar yaptığımız en çevreye duyarlı bot olan Earthkeepers botunu sunduk. Her bir çift, astarında geri dönüştürülmüş plastik bir şişe, geri dönüştürülmüş kauçuk ve gezegene daha az zarar verecek şekilde tabaklanmış deri ile üretildi.

2019'da, neredeyse tüm Timberland ürünleri geri dönüştürülmüş, organik veya yenilenebilir (ROR) malzemelerden üretiliyor; 2020 yılına kadar ayakkabılarımızın % 100'ünün ROR içeren en az bir bileşen içermesini sağlamak üzere hedef belirledik.

Yeni 6-inch ReBOTL ™ Erkek Botlarımıza bir göz atın.

2.SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN PAMUK

2018 yılında, giysilerimizde kullandığımız pamuğun % 75'i sürdürülebilir kaynaklardan elde edildi. 2020 yılına kadar giysilerimizde kullandığımız pamuğun % 100'ünün Certified Organic, Recycled or Fairtrade (Organik, Geri Dönüştürülmüş veya Adil Ticaret sertifikası) kapsamında; ABD menşeli; veya BCI aracılığıyla Better Cotton pamuk olarak elde edileceğini taahhüt ettik.

Earthkeepers organik pamuk koleksiyonumuzdaki her bir giysi, en az % 50 organik pamuktan oluşan, son derece yumuşak bir kumaş karışımından elde edilen en az bir bileşene sahiptir. Basit bir ifadeyle bu, pamuğun kimyasallar veya katkı maddeleri kullanılmadan yetiştirildiği ve etik moda duruşu sergilemek için çevre dostu yöntemler ve malzemeler kullandığı anlamına geliyor.

3. DERİ TEDARİKİ

2011 yılından bu yana politikamız, derilerimizin yalnızca Leather Working Group tarafından gümüş veya altın sertifikası alan tabakhanelerden elde edilmesi olmuştur. LWG sertifikası, en iyi çevre uygulamaları ve performansı sağlayan tabakhanelere verilmektedir.

Ayrıca, hayvancılık veya hayvan sağlığıyla ilgili sorunların olduğu herhangi bir ülke veya bölgeden deri tedarik edilmesini yasakladık. 2020 yılına kadar, kullandığımız tüm derilerin LWG gümüş veya altın derece ile sınıflandırılan tabakhanelerden tedarik edilmesini hedefliyoruz.

4. SECOND CHANCE AYAKKABI GERİ DÖNÜŞÜM PROGRAMI

AB genelinde her yıl 12,2 tondan fazla tekstil atığı birikiyor ve bunun yarısından fazlası çöplükler veya yakma fırınında ömrünü dolduruyor. Avrupa'da uygulanan Second Chance (İkinci Şans) programı müşterilerimize, istenmeyen ayakkabıları çöpten kurtarma ve çevre için kendi paylarına düşeni kolay ve sorunsuz bir şekilde yapma imkanı sunuyor.

5. PLANT THE CHANGE

Timberland olarak, gezegenimizin kalitesini ve bireysel sağlığı iyileştirmek söz konusu olduğunda, ağaçların gücünün ve öneminin farkındayız. "Plant the Change" kampanyamızın bir parçası olarak, önümüzdeki beş yıl içinde yedi adet küresel kuruluşla işbirliği içinde dünya çapında 50 milyon ağaç dikmeyi taahhüt ettik.

6. YENİLENEBİLİR ENERJİ

Ne kadar sürdürülebilir olduğumuzu etkileyen, sadece ürünlerimizde kullandığımız malzemeler değildir; aynı zamanda üretim sürecini de nasıl yönettiğimizdir. 2017 yılı sonunda yenilenebilir enerji kullanımımız % 29'du; 2020'ye kadar enerjimizin % 50'sini sürdürülebilir kaynaklardan sağlarken, enerji kullanımımızı % 10 azaltmayı hedefliyoruz.

7. SIFIT ATIK

Yüksek miktarda tekstilin çöpe atılması nedeniyle, atıkların azaltılması daha da önemli hale geliyor. Timberland olarak, nihai hedefimiz olan sıfır atık üretme hedefiyle, 2020 yılına kadar % 95 atık değişim oranı olarak kendimize hedef belirledik.

8. PVC'SİZ ÜRETİM

Plastiğin çevre üzerindeki zararlı etkilerini ve özellikle deniz ekosistemleri ve deniz yaşamı üzerindeki yıkıcı etkisini hepimiz biliyoruz. PVC, hafifliği ve dayanıklılığı nedeniyle uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan bir plastik türüdür. Ancak aynı zamanda çevreyi fazlaca kirletmektedir.

2020 yılına kadar, su bazlı polimerler gibi diğer malzemelerle değiştirmek üzere, PVC ve türevlerini tüm ürünlerimizden tamamen çıkarmaya söz verdik. 2013 yılında Timberland ayakkabılarının % 8,9'u PVC elementleri içeriyordu, ancak 2018 itibarıyla ayakkabılarımızın % 97'si PVC içermiyor.

Timberland olarak, sürdürülebilir ve yenilikçi ürünler üretme taahhüdümüzün yanı sıra, çevreci girişimlere katkıda bulunarak ve topluluklarımıza hizmet ederek, evimiz olan gezegeni daha iyi bir yer haline getirmeye kararlıyız. Sürdürülebilir giysilerimizi buradan satın alın.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND KOLAY İLERİ DÖNÜŞÜM REHBERİ

Günlük hayatımızda bu sorumluluğu kolayca yerine getirebileceğimiz, mevcut eşyalarda başka bir amaca yönelik değişiklikler yapmaktan veya herkesin yapabileceği, basit geri dönüşüm projeleriyle nasıl yeniden kullanılabileceklerinden bahsedeceğiz.

Devamını oku

TEKNE AYAKKABINIZI ÇORAPLA BİRLİKTE GİYİYOR MUSUNUZ?

İkonik tekne ayakkabıları uzun yıllardır yaz aylarının vazgeçilmezi. Düğünlerden festivallere kadar her yere uyum sağlayan şık gündelik kıyafetlerinize rahat, havalı bir görünüm katar.

Devamını oku

TIMBERLAND ORIGINAL VE PREMIUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Timberland bot, ikonik bir ayakkabıdır ancak klasik Original botun güncel versiyonu olan Premium 6-inch bot dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı tür bulunmaktadır. Burada botları neyin farklı kıldığını ve sahte botları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz.

Devamını oku

ÖMÜRLÜK SIRT ÇANTASI

Dağa tırmanmanız, üniversiteye gitmeniz veya günlük işe gidip gelmeniz farketmez - doğru sırt çantasına sahip olmak her şeyi kolaylaştıracaktır. Ancak bir sırt çantasını seçmek muhtemelen hayal edebileceğinizden daha fazlası.

Devamını oku