ÖMÜRLÜK SIRT ÇANTASI

Dağa tırmanmanız, üniversiteye gitmeniz veya günlük işe gidip gelmeniz farketmez - doğru sırt çantasına sahip olmak her şeyi kolaylaştıracaktır. Ancak bir sırt çantasını seçmek muhtemelen hayal edebileceğinizden daha fazlası. Ne kadar yükünüz olduğu, eşyaların kırılabilir olup olmadığı ve genellikle ne kadar süre takacağınız gibi faktörler denklemin bir parçasıdır. Şimdi seçimizi iyi yaparsanız, size yıllarca, hatta ömür boyu dayanacak bir sırt çantanız olabilir. Bu konu üzerine düşünmeniz için bir sonraki sırt çantanızda dikkat etmeniz gereken beş noktayı sizlerle paylaşıyoruz.

1. İHTİYACINIZ OLAN BÜYÜKLÜKTE ALIN

Elbette farklı boyutlarda sırt çantaları mevcut ve genellikle çok büyük olanı almak daha cazip geliyor; özellikle de harika dış mekanlara çıkmak içinse. Genelde ne kadar yük taşımanız gerekeceğini düşünün ve sürekli yürüyüş yapan biri değilseniz, muhtemelen o kadar da fazla olmadığını göreceksiniz.

Çok büyük bir sırt çantası alınması ile ilgili sorunlardan biri, içindeki eşyaların aşağıya doğru dağılması, yani ağırlık merkezinin göğüs kafesinin altında olmasıdır; bu durum omzunuzu geriye doğru çekebilmektedir - ki bu da özellikle uzun mesafeler için rahat ve sağlıklı değildir. Küçükse kürek kemiklerinizin etrafındaki kısımda veya büyükse boynunuz ve kalçalarınız arasındaki kısımda takmak üzere, tüm ekipmanınızın sığabildiği bir sırt çantası alın; bu sayede eşyalarınızı daha iyi toparlayabileceksiniz.

Çok küçük bir sırt çantasının dezavantajı biraz daha basittir - eşyalarınızı içine sığdırmazsınız! Ancak düzenli olarak bir dizüstü bilgisayar veya başka bir ekipman taşıyorsanız, satın almadan önce ölçün. Bazı sırt çantalarına ilişkin açıklama kısmında belirli bir dizüstü bilgisayar boyutu belirtilmektedir.

 

2. CEPLER VE BÖLMELER

Bir sırt çantası, her şeyi içine attığınız büyük bir kap şeklinde olmamalıdır. Küçük şeylerin dibe düştüğünü görecek ve onları bulmaya çalışırken çok uzun zaman harcayacaksınız. Ne kadar çok cep ve bölme varsa, o kadar iyi. Cüzdanınız ve telefonunuz gibi değerli eşyalarınızı maksimum güvenlikle taşımak için üst kısma yakın bir yerde fermuarlı bir iç cep bulunması her zaman kullanışlıdır; ancak herhangi bir iç cep veya bölme eşyalarınızı güvende tutmaya yardımcı olur. Cepler ve bölmeler ayrıca, ağırlığı daha dengeli dağıtmanıza yardımcı olur; bu da uzun yürüyüşler için oldukça önemlidir.

Dış cepler, özellikle yürüyüş yaparken kullanışlıdır. Haritaları, GPS cihazlarını, su şişelerini, atıştırmalıkları ve vazgeçilmez selfie çubuğunu kolayca erişebileceğiniz şekilde taşıyabilirsiniz - sadece uzanın ve alın.

3. SUYA DAYANIKLILIĞINI KONTROL EDİN

Dış giyimin aksine, sırt çantalarının yüksek teknoloji ürünü, nefes alabilen kumaşlara ihtiyacı yoktur - sadece mümkün olduğunca suya dayanıklı olmaları gerekir. Bu nedenle, ister ihtiyaç duyduğunuz tüm eşyalarla yürüyüş yapıyor olun, ister pahalı elektronik cihazlarınızı ofise taşıyor olun, su geçirmez kumaşlardan birini seçerek yağmurun sırt çantanızın dışında kalmasını sağlayın.

Ancak su geçirmezliğin sırt çantasının sadece kumaşında değil tasarımında da dikkate alınması gerektiğini unutmayın. Su geçirmez fermuarlar, özellikle birbirlerinin üstünü kapatır şekilde tasarlanmışlarsa, ceplerin kuru kalmasına yardımcı olabilir. Shawnee sırt çantasında görebileceğiniz gibi ceplerin üzerindeki kapaklar ve üst açıklık da suyun uzak tutulmasına yardımcı olur. Üstte büyük bir açıklık varsa su geçirmez kumaş kullanmanın bir anlamı yoktur.

4. BEL DESTEĞİ MEVCUT MU?

Sırt çantanızı, özellikle ağır yük halinde, uzun süre takıyorsanız, ergonomiye, yani doğal şekil ve duruşunuza nasıl uyduğuna özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Büyük bir yürüyüş gezisine çıkıyorsanız, vücut şeklinize en uygun olanı bulmak için dış giyim kıyafetlerinizi giyerek birkaç farklı sırt çantasını denemenizi öneririz.

Bel desteği, ağırlığı sırtınıza ve omuzlarınıza olabildiğince eşit bir şekilde dağıtmaktadır. Bu destek, sallanmayı ve bükülmeyi önleyerek vücudunuza sıkıca oturması için geniş, dolgu destekli kayışları ve ideal olarak bir bel kayışıyla tam oturan bir sırt çantası ile sağlanmaktadır.

Yine de sırt bakımı yalnızca Inca Trail patikasında dolaşırken geçerli değildir. Bir dizüstü bilgisayar ve birkaç kitapla birlikte şehirde günlük kullanımında bile, vücudunuz için uygun şekilde ayarlanmadıysa, ağrılara ve gerilmelere neden olmaya başlayacaktır. Yine ağırlıkların eşit olarak dağıtılması için kayışların geniş ve dolgu destekli olduğundan emin olun ve eşyaları alt kısımdan uzak tutmak için cepleri kullanın. Omurganızda eğilmeye sebep olabilmesi nedeniyle sırt çantasını tek omuza takmaktan kaçınmak da iyi bir fikirdir.

5. AYARLANABİLİRLİK ÖZELLİĞİ

Dikkat etmeniz gereken son şey ayarlanabilirlik özelliğidir. Sırt çantalarının tümü bedeni ayarlanabilecek şekilde tasarlanır, ancak insanlar ayarlanabilir değildir. Sırt çantanızın altına ne giyerseniz giyin vücudunuza tam oturması için omuz kayışlarının ve diğer yardımcı kayışların uzunluklarını ayarlayabiliyor olmanız çok önemlidir. Sırt çantasını takıp çıkarabilmek için kayışları kolayca açabiliyor olmanız ve bir kez taktıktan sonra, gevşeme riski olmadan sırtınıza tam oturacak şekilde önden sıkabiliyor olmanız gerekir.

DIŞARIDA RAHAT OLUN!

Kural olarak, rahat olduğunuz ve ekipmanınız korunduğu sürece, muhtemelen doğru sırt çantasını seçmişsinizdir. Gerilme hissetmeye başlar başlamaz veya sırt çantanız vücudunuza sürtünmeye başlar başlamaz, çantanızı yeniden ayarlama veya zamanın zorluğuna dayanacak yeni bir çantaya yatırım yapma zamanı gelmiş demektedir.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND ORIGINAL VE PREMIUM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Timberland bot, ikonik bir ayakkabıdır ancak klasik Original botun güncel versiyonu olan Premium 6-inch bot dahil olmak üzere, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı tür bulunmaktadır. Burada botları neyin farklı kıldığını ve sahte botları nasıl tespit edeceğimizi inceleyeceğiz.

Devamını oku

EVDE KALARAK HAYAT KURTARMAYA YÖNELİK TIMBERLAND REHBERİ

Yürüyüş botlarınızı giyip tepelere çıkabilmek için cama yaslamış bir şekilde her şeyin normal dönmesini mi bekliyorsunuz? O halde tıpkı dünyanın dört bir yanındaki milyarlarca insan gibisiniz.

Devamını oku

TIMBERLAND KOLAY İLERİ DÖNÜŞÜM REHBERİ

Günlük hayatımızda bu sorumluluğu kolayca yerine getirebileceğimiz, mevcut eşyalarda başka bir amaca yönelik değişiklikler yapmaktan veya herkesin yapabileceği, basit geri dönüşüm projeleriyle nasıl yeniden kullanılabileceklerinden bahsedeceğiz.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku