ŞEHİR ÇİFTÇİLİĞİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Çoğu insan açısından metropolde yaşamanın rahatlık faktörünü alt etmek zordur. İhtiyaçlarınızı karşılamak için birkaç dakikada mağazalara yürümek, şehirde yaşamanın avantajlarından sadece biridir. Birazcık da olsun doğal hayata hasret olan şehirliler için siz de kendi topluluğunuza (ve vicdanınıza) hizmet edecek şehir çiftçiliğini düşünebilirsiniz.

Biz Timberland olarak daha yüce bir amacın peşinden gidiyoruz. Kendimizi 1952 yılından bu yana içinde yaşadığımız dünyayı korumaya ve sürdürmeye adadık. Yeni bir on yıla girerken toprağı “yerel yetiştiricilik” amacına uygun hale getirmek, sürdürülebilirlik misyonumuzun yaşamsal bir parçasını oluşturuyor.

Hep birlikte çevre üzerinde net pozitif etki oluşturmaya çalışabiliriz. İmza amacımızın, günümüzde şehir çiftçiliği sayesinde nasıl yaşam bulacağını keşfetmek için okumaya devam edin.

DURUN BİR DAKİKA, ŞEHİR ÇİFTÇİLİĞİ NASIL İŞLER?

Şehir çiftçiliği, bir diğer adıyla da kent tarımı, şehir manzarasında yiyecek yetiştirme süreci olarak bilinir. Arka bahçeden – arka bahçesi olan şanslılar için – balkonlara kadar milyonlarca insan, metropol ortamında yiyecek yetiştirme ve edinme çözümleri üzerine uğraşıp duruyor.

Genelde hobi bahçeciliği ile karıştırılan şehir çiftçiliği, kullanılmayan araziler ile yeteri kadar kullanılmayan alanlarda çok çeşitli kaynaklar yaratmak için güçlü bir yöntemdir. Genel olarak hobi bahçeleri şehirlerde yeşil alan olmasının sosyal faydalarına ve sosyal bağların kurulmasına daha fazla odaklanırken şehir çiftlikleri, ticarete daha fazla yöneliktir ve kendi mahsullerini satmayı hedefler. Yerel gıdanın üretilmesinden mahalleler arası köprülerin kurulmasına kadar şehir çiftlikleri modern toplum yapısına katkıda bulunur.

Hiç her yerini yeşillik bürümüş boş bir arsanın yanından geçtiniz mi? Büyük ihtimalle toprak titizlikle bölünmüş, sevilmiş ve güzel bir şeyler yetiştirmek için işlenmiştir. Bu dönüşüm, bu çalışma şeklinin yarattığı değişimi yansıtır: ister yüce bir amaç ister basit bir hobi peşinde olun, şehir bahçeciliği vazgeçilmez olacak.

ARKA BAHÇENİZDE BÜYÜK FAYDALARA İMZA ATIN

Şehir bahçeciliği, sizin için, toplumunuz için ve hatta bir bütün olarak şehriniz için iyi (ve sürdürülebilir) bir anlaşma. Dezavantajlı gruplara potansiyel istihdam olanakları sunmanın yanı sıra çoğu şehir çiftliği ihtiyaç sahiplerine de gıda güvenliği konusunda yardımcı olur.

Şehir çiftçiliğinin faydalarının saymakla bitmediğini söylediğimizde şaka yapmıyoruz. Gıdayı, yemek yediğiniz yere yakın yetiştirerek “yerel” yemeklerin tanımını yeniden yapabiliriz. Sizin için toplumun anlamı ne olursa olun yeni bir şey üretmek ve bunu yaparken de mahallenizdekileri tanımak gibisi yoktur. Kim taze yiyecekler sayesinde birileriyle bağ kurmayı sevmez ki, öyle değil mi? Bir de bu yiyecekleri kendiniz yetiştirmişseniz size çok daha iyi hissettirecektir.

Dünya ülkeleri şehir çiftçiliğini gelecekleri olarak kucaklıyorlar.

Sürdürülebilirlik de buradaki en büyük artılardan biri. Kendi yiyeceğinizi, evinize yakın bir yerde yetiştirmenin bir sonucu olarak ambalaj ve fosil yakıtı emisyonları da minimum olacaktır. Bu sayede çevresel ayak izinizi de azaltabilirsiniz. Alışveriş sepetinizi kürekle değiştirerek doğal hayata anında yardım etmiş olacaksınız.

ŞEHİR ÇİFTÇİLİĞİ GERÇEKTEN ÇOK BASİT

Bahçıvan kıyafetlerini kuşanma ve kendi yiyeceğinizi yetiştirme kavramı göz korkutucu görünse de herkes bu trendi birkaç basit adımda yakalayabilir. Keşfe çıkmadan önce eldivenlerinizi, sugeçirmez botlarınızı ve bot temizleme bezlerinizi alın. Ayrıca sağanak yağmur ihtimaline karşı yağmurluğunuzu da almayı unutmayın.

Eğer arka bahçenizin çiftçisi olmaya yeterince hazır değilseniz yenilikçi bir şehir çiftliğinde çalışmayı düşünebilirsiniz. İnternetten şehrinizdeki fırsatlara göz atın veya mahallede bir turlayarak nereden başlayacağınıza dair bilgi toplayın.

Eğer yeni bir hobi edinmeye girişmiş bir arkadaşınız veya arkadaş grubunuz varsa neden onlarla birlikte bir arsa kiralamayı düşünmüyorsunuz? Bazı şehir çiftlikleri, daha büyük dönümlü araziler içinde belirli bir alana yatırım yapmanıza izin verebiliyor. Masrafları bir (veya üç) arkadaşınızla bölüşerek anılar biriktirebilir ve lezzet yiyecekler üretebilirsiniz.

ARKA PLAN ÇİFTÇİLİĞİNDE HANGİ ALETLERE İHTİYACIM VAR?

Yenilikçi şehir çiftliğiniz için planlar yaparken sizi başarıya götürecek doğru teçhizatı aldığınızdan emin olun. Öncelikle ve kesinlikle güçlü bir çift Earthkeepers botlarına ihtiyacınız olacak. Bizim favorimiz mi? Timberland 6-inç botlar size tüm mevsim dayanıklılık ve şıklık getirecektir.

İlk tohumları atma aşamanızdan mahsullerinizin yetiştiğini izleme ve ekinlerin bakımıyla ilgilenme aşamasına kadar çiftlikte size yardımcı olması için her zaman yanınızda olacak güçlü donanıma ihtiyaç duyacaksınız. Ayakkabı söz konusu olduğunda yağışlı havalarda bile sıcaklığı garanti etmenin anahtarı ise doğru tarzı bulmak. Bitmek bilmeyen karakışlara, süet ve nubuk bir yapının dayanmaması mümkün değil. Elbette sugeçirmez bir ceket de olmazsa olmaz.

BUYURUN, ORTALIĞI DAĞITIN

Şehir çiftliğine bakmak, hassas bir ekosistemin dengelenmesini gerektirir. Sulama ve zararlı ot temizlemek yetmezmiş gibi havalar da kötüleşebilir veya yakın civardaki kirlilik sorunlarıyla pençeleşmeniz gerekebilir: ki bunun şehir ortamında olma ihtimali, kırsalda olma ihtimalinden daha yüksek. Yanınızda Timberland varken tüm bu zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz.

Bu satırları okuyan ayakkabı tutkunlarına sesleniyoruz. Ayakkabı koruyucu spreyler olmadan olmaz. Her gün yanınıza ayakkabı temizleme setini almanıza gerek olmasa da deri veya süet botlarınızın tamamen kurumasına veya zarar görmenize engel olmak için birkaç günde bir biraz koruyucu ayakkabı spreyi püskürtmek iyi bir fikir olacaktır.

Ayrıca bot fırçası veya ayakkabı fırçası da bir sonraki şehir çiftçiliği maceranız sizi çamurların içine götürdükten sonra kir tabakası ve pisliklerden kolaylıkla kurtulmanıza yardımcı olacaktır. İçi tamamen dolu bir koruyucu sprey şişesi ve temizleme beziyle hiç korkmadan kirlere gömülebilirsiniz.

Sıcaklıklar düştükçe ve kar yağmaya başladıkça ayakkabılarınızda kalan tuz lekelerine öfkeleniyor musunuz? Ayakkabı koruma çözümü, orijinal BootRescue koruyucu spreydir. Boot rescue, Timberland ailesinin favorisi olsa da siz yola çıkmadan önce ayakkabılarınızı koruyacak başka pek çok seçenek de bulunuyor.

ARKA BAHÇENİZDE YİYECEK VE DOSTLUK YETİŞTİRİN

Şehir çiftçiliği sahiden de eğlenceli mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Kısa cevap: kesinlikle. İşin içine çok çalışmak giriyor olsa da şehirde yaşamanın avantajlarından faydalanabiliyorken kendi meyve sebzenizi yetiştirmeniz gibisi gerçekten de yok.

Kendinizi ister deneyimli bir açık hava gezgini ister doğaya yeni atılmış bir acemi olarak görün, şehir çiftçiliği topluluk oluşturmanın ve ufkunuzu genişletmenin sürdürülebilir bir yöntemi. Hep birlikte Tabiat Anayı özgür bırakmaya ve göz kamaştırıcı görünmeye çalışabiliriz.

MACERA AYAKKABILARINIZI KAPIN VE YOLA ÇIKIN

Timberland olarak biz bir amaca yönelik kazanca giden yolda yürüyoruz. Siz de bize katılın ve gelecekte hasarsız bir doğal yaşam yaratalım. Haydi bugün siz de bir arka bahçe çiftçisi olun!

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku