BİR İKONUN DOĞUŞU: TIMBERLAND ORIGINAL SARI BOT

Gerçek bir ikon, yola her zaman ikon olarak başlamaz. Pek çok sınırlı üretim gelip geçtikten sonra her şey Original Sarı Botlarla başladı. Amerikan modasının, sporunun ve yaşam tarzının tuvali haline gelen bu botların kreatörü Sidney Swartz bile bu sade, sağlam tasarımın tüm dünyayı kasıp kavurmasını beklemiyordu.

MÜTEVAZİ KÖKENLERDEN

Şimdilerde Jay-Z, Kanye West, Pharrell ve Rihanna gibi moda ikonlarının ve ünlülerin favorisi olan Original Sarı Botların hikayesi, tam bir Amerikan rüyası. New Hamsphire’da mavi yakalılarla başlayan 6-inçlik bu klasik, bu eyaletin çok çalışan sakinleri için tasarlandı.

80 ayrı adım kullanan 39 bileşenle yapılan bu bilekte botlar, zorlu, yağışlı ve soğuk kışlara dayanmak ve günlük görevlerde kesin konfor sağlamak için üretildi. Firma sahibinin detaylara gösterdiği tereddütsüz ilgiye rağmen çoğu insan bu botları kırsal Massachusetts’teki işletmesinin temeline koymasının kötü bir fikir olduğunu düşündü.

Sidney o günleri şöyle anımsıyor: “Tamamı deri bir bot yapmak saçma sayılıyordu. Kimse bir mantığı olmadığını düşünüyordu”.

Ancak bu botlar doksanların en ünlü hip-hop sanatçılarının ayaklarında göze çarptığında Original Sarı Botun dayanıklılığı ve tarzı, gerçek bir ikona dönüşerek Sidney’nin Abington Ayakkabı Şirketini sonsuza kadar değiştirdi.

BİR MODA İKONUNUN KONFORLU FAVORİSİ

Garsondan inşaatçıya, müzisyenden zanaatkara kadar Timberland botları (tanınmaya başladıkça) her kıyafete kusursuz bir şekilde uyum sağlamaya ve maksimum konfor ve destek vermeye başladı.

Bu tarzın yeni versiyonları, örneğin 8-inçlik tasarımı yıllardır üretiliyor olsa da Original Sarı Botlarda değişen çok az detay oldu. Altıgen şekilli pirinç delik halkaları ve Taslan bağcıklarıyla detaylara ısrarla gösterilen ilgi, bu tasarımın popülerliğini bu kadar koruyabilmesinin sebeplerinden yalnızca biri.

İmza niteliğindeki sarı nubuk deri de bu botların ölümsüz tasarımının kalbini oluşturuyor. Tamamen sugeçirmez olduğundan ayaklarınızı her koşulda sıcak ve kuru hissetmenizi sağlarken sızdırmaz dikiş yerleri, dört sıra dikişli ve enjeksiyonla kaplanmış tabanları, botun üst kısmına kalıcı bir şekilde yapışıyor.

Bu tarz ve sağlamlık, Timberland’ın her türlü yaşam tarzına uyduğu anlamına geliyor ve bu botları maksimum konfor sağlayan aynı zamanda da olmazsa olmaz şık bir moda parçası kılıyor.

HERKES İÇİN ÜRETİLDİ

Vizon kürküne sarmalanmış halde Timberland botları farklı bir şekilde yorumlayan NBA süper starı Allen Iverson’dan tutun da parlak elbiseleri veya eşofman altıyla botlarını kusursuzca eşleştiren süper model Cara Delevingne’e kadar Original Sarı Botların yürümediği kaldırım veya podyum kalmadı.

Timberland’ler, Avrupa’da “Amerikan Malının” nihai sembolü haline gelirken Asya pazarında, kendi bireyselliklerini ifade etmenin bir yolu olarak kabul gördü. Amerika’da ise botlarımız Ivy League üniversitesi kampüslerinde olduğu kadar Michigan gölü rıhtımlarında da kendine ev bulmuştur.

Yağmurlu şantiyelerden stüdyoda jamming seanslarına kadar bu ikon anında tanındı. Eşsiz tasarımı, dayanıklılığı ve tarzı sayesinde Timberlandler, türünün tek örneği olmak üzere yapıldı, bu da daima kendiniz için mükemmel botu bulabileceğiniz anlamına gelir.

TIMBERLAND BOTLARI: DİĞERLERİNE BENZEMEZ

Kaliteli işçiliği ve sağlam Amerikan ustalığıyla Original Sarı Botlar, ayakkabı sektöründe dayanıklılığın yeni standardını belirledi. Tasarımı o zamandan bu yana pek değişmemiş olsa da teknolojimizi, bugünün Timberland’lerini bile çok daha rahat ve çalışkan kılacak şekilde geliştirdik.

BİR ÖMÜR DAYANAN DERİ

Detaylara gösterdiğimiz kusursuz ilgi ve en iyi malzemelerin kullanımı, Timberland damgasıyla birlikte en kaliteli ayakkabıyı aldığınızı bildiğiniz anlamına gelir. Örneğin üstün kaliteli sugeçirmez nubuk deri saya ile ayaklarınızın her türlü arazide kuru kalacağından ve rahat edeceğinden emin olabilirsiniz.

İMZALI, MÜHÜRLÜ VE ŞIK

Sağlam ve stil sahibi delikleri ve bağcıklarının yanı sıra sugeçirmez botlarımızın dikiş yerlerindeki yalıtımlı yapı sayesinde ayaklarınız hem çalışırken hem de eğlenirken kuru ve sıcak olacaktır. Üstelik hafif EVA dolgu desteği ve darbe emilimi özellikleri ile her türlü yüzeye tutunmanıza yardımcı olacak kauçuk tırtıklı dış taban sayesinde ağır yükler altına girebilir veya engebeli arazilere çıkabilirsiniz.

BOTLARIMIZ DAİMA İLERİ GİDİYOR

Orijinal tasarımımızdan ödün vermeden olağanüstü konfor ve sağlamlık sunmak için ayakkabıda en son çıkan teknolojiyi kullanıyoruz. İkonik botlarımızın kökenine inerek ayaklarınızı dondurucu havalarda bile sıcak tutmak için PrimaLoft® yalıtım seviyesine yükselttik.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK HEP AKLIMIZDA

Timberland giyenlerin açık havada keşif yapmayı sevdiklerini biliyoruz. Tam da bu sebepten botlarımızın çevreyle dost bir şekilde üretildiğinden emin olmak istiyoruz. Tüm diğer ürünlerimizde olduğu gibi Original Sarı Botları üretmek için çevreyle dost pek çok malzeme ve süreçten faydalanıyoruz. Örneğin kullandığımız derilerden en az %50’sinin üçüncü taraf bir çevre denetim kuruluşundan Gümüş veya daha iyi bir derece almış olan bir tesiste tabaklanmış olmasını tercih ediyoruz.

ÖZGÜN BİREYLER İÇİN YAPILDI

Original Sarı Bot, stil konusunda her türlü yolculuğa çıkmanıza yardımcı edecek şekilde tasarlandı. Rahat bir yaz görüntüsü için günlük kıyafetle kombinleyin veya sugeçirmez ceketinizi de giyip rüzgâra ve yağmura doğru yola çıkın. Kırk yılı aşkın bir süredir stil ikonu sayılan Original Sarı Botlarımız, abartmadan dikkat çekmek isteyenler için tasarlandı.

İLGİLİ İÇERİK

TIMBERLAND GİYSİLERİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR KILAN 8 ÖNEMLİ NOKTA

Modayı tüketme şeklimiz çevremiz üzerinde büyük bir etkiye sahip; ancak cazip teklifler ve en son trendlere ayak uydurma isteği ile birlikte, alışverişlerimiz söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik bazen odağımızdan çıkabiliyor.

Devamını oku

CHELSEA ERKEK BOTLARI NE İLE GİYİLİR?

Bir çift Chelsea bot satın almayı düşünüyor, ancak onlarla ne giyeceğinizden emin olamıyor musunuz? Bu çok yönlü, trend botlar ile hangi kot pantolonların giyileceğinden hangi renklerden uzak durmanız gerektiğine kadar tam olarak nelerle giyeceğinizi açıklıyoruz.

Devamını oku

TIMBERLAND NASIL KOMBİNLENİR?

Timberland ayakkabılar: İster klasik botların, ister günlük sneakerların, ister zamansız tekne ayakkabıların hayranı olun; hepsini gardırobunuza yakıştırmanın bir yolu var.

Devamını oku

JOHNNIE COLLINS İLE MUTFAKTA SIFIR ATIK

Londra'da yaşayan şef Johnnie Collins, 5 yılı aşkın süredir etik yemek devriminin bir parçası. Kendi kendini yetiştiren şef, ilk olarak Berlin, ardından Londra ve Oxfordshire’da Alex Eagle’s The Store Kitchen'ı yönetti.

Devamını oku